Leading Wholesaler, Trader and Distributor of Italica Armless Plastic Chair, Italica Designer Plastic Chair, Italica Fortuner Plastic Chair, Italica Phoenix Folding Plastic Chair, Italica Plasteel Plastic Chair and Italica Spine Care Plastic Chair from Lucknow.
| Business Type | Exporter, Supplier, Trader |
| Brand Name | Italica |
| Material | Plastic |
| Finishing | Polished |
| Color | Available in Many Colors |
| Style | Modern |
| Country of Origin | India |
| Size | 835 mm H x 420 mm W x 390 mm D |
Where Style Meets Comfort Get ready to elevate your space with the Italica Armless Chair 5253. This striking addition to our collection seamlessly blends contemporary design with unparalleled comfort. This chair isn't just furniture; it's a statement piece that will make a lasting impression.
Features
| Business Type | Exporter, Supplier, Trader |
| Brand Name | Italica |
| Material | Plastic |
| Finishing | Polished |
| Color | Available in Many Colors |
| Size | 765H*600W*410H cm |
| Pattern | Plain |
| Country of Origin | India |
A range of economic and sturdy arm less chairs perfect for auditoriums, outdoor events and daily use. Dimension: 765H*600W*410H
| Business Type | Exporter, Supplier |
| Country of Origin | India |
| Appearance | Modern |
| Pattern | Plain |
| Size | 835H X 605W X 435D Cm |
| Color | Available in Many Colors |
| Finishing | Polished |
| Material | Plastic |
| Brand Name | Italica |
A collection of attractive arm chairs in glossy and matt finish and made of 100% virgin plastic. They are durable and sturdy. Our premium series makes no compromise with quality and comfort.
| Business Type | Exporter, Supplier, Trader |
| Brand Name | Nilkamal |
| Material | Plastic |
| Finishing | Polished |
| Color | Available in Many Colors |
| Size | 760 H * 430 W *460 D cm |
| Pattern | Plain |
| Type | Folding |
| Country of Origin | India |
| Business Type | Exporter, Supplier, Trader |
| Country of Origin | India |
| Appearance | Modern & Contemporary |
| Pattern | Plain |
| Size | 780H X 570D X 460W Cm |
| Color | Available in Many Colors |
| Finishing | Matte |
| Material | Plastic |
| Brand Name | Italica |
| Capacity | 150 Kg |
Plasteel chairs with stainless steel legs is a must-have if you are looking for something stylish and useful. These chairs are made of high-quality plastic and stainless steel which will last you for ages with max comfort.
The vibrant, lightweight, and durable qualities of Italica plastic chairs are now taken a notch higher with the combination of smooth, sleek and string steel legs. The new Plasteel arm and without arms chairs are eye-catching, strong and definitely one of a kind.
| Business Type | Exporter, Supplier, Trader |
| Brand Name | Italica |
| Material | Plastic |
| Finishing | Polished |
| Color | Available in Many Colors |
| Size | 890H X 480D X 380W cm |
| Pattern | Plain |
| Country of Origin | India |
Specially designed to give your back the support to comfortably sit and work. Spine care plastic chair without arms is tested and recommended by doctors to provide you aesthetic and comfort in a luxurious way. A perfect addition to your work and study setups.
Designed specifically to support the vertebral column and to provide an excellent lumbar support, the spine care series is the finest specimen of ergonomic design, aesthetics and comfort.
This product is tested and recommended by doctors. It helps to keep the spine in an upright position and helps to avoid spine related problems.
Features :
Raise your Query
Hi! Simply click below and type your query.
Our experts will reply you very soon.