Leading Wholesaler, Trader and Distributor of Nilkamal Crystal Polypropylene Armless Chair, Nilkamal Fern Plastic Armless Chair, Nilkamal Novella Green Plastic Armless Chair, Nilkamal Novella Red Plastic Armless Chair and Nilkamal Vento Plastic Chair from Lucknow.
| Business Type | Exporter, Supplier, Trader |
| Brand Name | Nilkamal |
| Material | Plastic |
| Finishing | Polished |
| Color | White |
| Application | Cafeteria |
| Size | Width 60, Depth 61 & Height 80 cm |
| Pattern | Plain |
| Weight | 4 Kg |
| Country of Origin | India |
Unwind with the comfortable ergonomics and stylish design of the Crystal Armless Chair. The durable virgin plastic construction in a gloss finish makes this chair last for years while maintaining its appeal. The 110-kg load-bearing capacity ensures secure sitting. Because of its sturdy construction and charming aesthetics, the Crystal Armless Chair is suitable for living rooms, offices, cafes, and gardens. Always have a relaxing seat available for you and your guests with the Crystal Chair.
Highlights
| Business Type | Exporter, Supplier, Trader |
| Brand Name | Nilkamal |
| Material | Plastic |
| Finishing | Polished |
| Color | Yellow |
| Application | Cafeteria |
| Size | Width 47, Depth 52 & Height 85 cm |
| Pattern | Plain |
| Weight | 3.18 Kg |
| Country of Origin | India |
Experience durability and style with the Nilkamal Fern Chair. This high-quality plastic chair ensures sturdiness and lasting reliability. Its armless design facilitates freedom of movement, fostering flexibility in various settings. Crafted with ergonomic principles, it aims to deliver the utmost sitting comfort. Cleaning and rearranging becomes effortless, thanks to its easy-to-clean portable design. The Fern Chair seamlessly blends modern style with any ambience, offering a versatile and chic addition to your space.
Highlights
| Business Type | Exporter, Supplier |
| Brand Name | Nilkamal |
| Material | Plastic |
| Finishing | Polished |
| Color | Green |
| Application | Cafeteria |
| Size | Width 46, Depth 51 & Height 81 cm |
| Pattern | Plain |
| Weight | 3 Kg |
| Country of Origin | India |
Unwind in the comfortable ergonomics of the Novella 08 Armless Chair. With durable virgin plastic construction and a matte finish, this chair lasts for years while maintaining its appeal. The 110kg load-bearing capacity ensures secure and sturdy sitting. Because of its sturdy construction and charming aesthetics, the Novella 08 armless chair is suitable for living rooms, offices, cafes, and gardens. Always have a relaxing seat available for you and your guests with the Novella 08 Chair.
Highlights
| Business Type | Exporter, Supplier, Trader |
| Country of Origin | India |
| Appearance | Modern |
| Pattern | Plain |
| Size | Width 55, Depth 44 & Height 80 Cm |
| Application | Cafeteria |
| Color | Red |
| Finishing | Polished |
| Material | Plastic |
| Brand Name | Nilkamal |
Unwind in the comfortable ergonomics of the Novella 07 Armless Chair. With durable virgin plastic construction and a matte finish, this chair lasts for years while maintaining its appeal. The 110kg load-bearing capacity and metal legs ensure secure and sturdy sitting. Because of its sturdy construction and charming aesthetics, the Novella 07 armless chair is suitable for living rooms, offices, cafes, and gardens. Always have a relaxing seat available for you and your guests with the Novella 07 Chair.
Highlights
| Business Type | Exporter, Supplier, Trader |
| Brand Name | Nilkamal |
| Material | Plastic |
| Finishing | Polished |
| Color | Red |
| Application | Cafeteria |
| Size | Width (50, Depth 62 & Height 81 cm |
| Weight | 3.3 Kg |
| Country of Origin | India |
This easy chair is a polished piece of furniture that’s a great fit for any area of the house – be it the dining room, patio, living room or balcony. It has a curved cut backrest and seat providing a wider depth. If you need additional seating for your dining room or living room to entertain guests or if you want a nice chair to compliment the rest of your garden furniture, then the Nilkamal Vento chair is for you. The chair has a unique design of criss-cross patterns across its full length. It gives this home furniture a more appealing and artistic look. The light weight material makes it easy for you to carry along for outdoor barbecues or trips to the beach. Functional and fairly-priced, the Vento chair is a great buy. Buy this classy chair now!
Highlights
Raise your Query
Hi! Simply click below and type your query.
Our experts will reply you very soon.