Leading Wholesaler, Trader and Distributor of Nilkamal Premium Chairs, Nilkamal Cafeteria Chairs, Nilkamal Storage Cabinets, Nilkamal Dining Tables, Nilkamal Crystal Plastic Centre Table and Nilkamal Octo Junior Plastic Kids Chair with Tray from Lucknow.
| Business Type | Supplier, Trader, Distributor |
| Material | Plastic |
| Color | Brown |
| Brand Name | Nilkamal |
| Style | Modern & Contemporary |
| Application | Living Rooms, Offices, Cafes, Outdoors |
| Country of Origin | India |
| Weight | 2.8 Kg |
| Size | Width (cm) 57 Depth (cm) 60.7 Height (cm) 90 |
Unwind on the comforting ergonomics and supportive armrests of the Mystique Plastic Arm Chair. With durable virgin plastic construction and a matte finish, this chair lasts through years of use while maintaining its appealing sheen. The 125-kg weight-bearing capacity ensures a secure and sturdy sitting experience. Because of its sturdy construction and charming aesthetics, the Mystique Arm Chair is suitable for your living rooms, offices, and even gardens. Always have a relaxing seat available for you and your guests with the Mystique Arm Chair.
Highlights
| Business Type | Exporter, Supplier, Trader |
| Brand Name | Nilkamal |
| Material | Plastic |
| Finishing | Polished |
| Color | Red |
| Application | Cafeteria |
| Size | Width (50, Depth 62 & Height 81 cm |
| Weight | 3.3 Kg |
| Country of Origin | India |
This easy chair is a polished piece of furniture that’s a great fit for any area of the house – be it the dining room, patio, living room or balcony. It has a curved cut backrest and seat providing a wider depth. If you need additional seating for your dining room or living room to entertain guests or if you want a nice chair to compliment the rest of your garden furniture, then the Nilkamal Vento chair is for you. The chair has a unique design of criss-cross patterns across its full length. It gives this home furniture a more appealing and artistic look. The light weight material makes it easy for you to carry along for outdoor barbecues or trips to the beach. Functional and fairly-priced, the Vento chair is a great buy. Buy this classy chair now!
Highlights
| Business Type | Exporter, Supplier, Trader |
| Size | Width 59, Depth 37 Height & 122.5 cm |
| Finish | Polished |
| Shape | Rectangle |
| Weight | 10.19 Kg |
| Brand | Nilkamal F |
| Material | Plastic |
| Color | Grey & White |
Storage and organisation are two crucial aspects of running a successful and efficient home. Nilkamal presents the easy-to-assemble Freedom Mini Medium (FMM Star) Cabinet. This spacious multipurpose cabinet has three adjustable shelves that can hold anything from books to clothes. Crafted from premium-quality plastic and designed to last, the FMM Star Cabinet is the perfect choice to organise your home and make it clutter-free. The combination of the safety lock and the tower bolt ensures secure storage, while the modern design makes the cabinet a stylish addition to any room. To make the cabinet more appealing, The grey colour is eye pleasing and so no matter what colour palette you’re looking to incorporate, if you’re in search of a storage solution that is stylish, secure, and long-lasting, the FMM Star Cabinet has you covered.
Highlights
| Business Type | Exporter, Supplier, Trader |
| Brand Name | Nilkamal |
| Material | Plastic |
| Shape | Sqaure |
| Color | Green |
| Size | Width 79, Depth 79 & Height 74 cm |
| Weight | 6.72 Kg |
| Appearance | Modern |
| Country of Origin | India |
Contemporary style and foldable design make the Orchid Plastic Dining Table a fitting choice for dining rooms and restaurants. Its sturdy plastic build with a 4-seat capacity ensures long-lasting durability, while its simple contemporary design offers appeal. Even when folded, the table stands on its own. Make everyday dining more convenient with the 4-seater Orchid Dining Table. Get yours today.
Highlights
| Business Type | Exporter, Supplier, Trader |
| Brand Name | Nilkamal |
| Material | Plastic |
| Finishing | Polished |
| Shape | Oval |
| Color | Red |
| Size | Width 81, Depth 56 & Height 44 cm |
| Appearance | Modern |
| Country of Origin | India |
| Weight | Net 3.67 without Glass, Gross 9.5Kg |
Introducing the Nilkamal Crystal Centre Table, a masterpiece that redefines your living space. Its plastic build with an elliptical knockdown design exudes sophistication, while the crystal pattern on top, accompanied by a glass surface, creates a captivating fusion of aesthetics and utility. The parabolic legs, adorned with an enchanting crystal design, ensure a harmonious and elegant appeal. Built with portability and durability in mind, it's equally at home indoors and outdoors. With easy-to-clean attributes, maintenance is a breeze, allowing the table's striking beauty to endure. Elevate your décor with the Crystal Centre Table – where design meets functionality in every aspect.
Highlights
| Business Type | Exporter, Supplier, Trader |
| Brand Name | Nilkamal |
| Material | Plastic |
| Finishing | Polished |
| Color | Yellow & White |
| Size | Width 39, Depth 52.3 & Height 59.7 cm |
| Pattern | Plain |
| Weight | 1.72 Kg |
| Country of Origin | India |
The Nilkamal Octo Junior Chair with Tray is the perfect blend of functionality and fun, designed to suit your child’s needs. Its kid-friendly design and charming animal backprint sparks creativity and joy. The detachable press-fit tray adds versatility, allowing you to easily convert it into a standalone chair as your child grows. This chair is built to last and made from virgin PP material, ensuring durability and capable of supporting up to 40 kg. With a tray capacity of 5 kg, this chair adapts to various activities, making it ideal for mealtime, playtime, or study sessions. Designed for kids up to 4 years old with the tray and up to 6 years as a standalone chair, it grows with your little one, offering comfort and reliability through the years.
Highlights
Raise your Query
Hi! Simply click below and type your query.
Our experts will reply you very soon.